Ņemot vērā koronavīrusa izraisīto krīzi un tās ietekmi uz vīna nozari, Eiropas Komisija šodien pieņēma papildu ārkārtas pasākumu kopumu šīs nozares atbalstam. Vīna nozare ir viena no vissmagāk skartajām lauksaimniecības pārtikas nozarēm, jo visā ES strauji mainījās pieprasījums un tika slēgti restorāni un bāri, un patēriņš mājās šo pieprasījumu nekompensēja.
Ārkārtas pasākumi vīna nozares glābšanai:
• Pagaidu atkāpe no Eiropas Savienības konkurences noteikumiem: Tirgu kopīgās organizācijas regulas (TKO) 222. pants ļauj Komisijai noteikt, ka situācijās, kurās ir ievērojams līdzsvara trūkums tirgos, uz laiku var atkāpties no atsevišķu ES konkurences noteikumu ievērošanas. Tagad Komisija ir pieņēmusi šādu atkāpi vīna nozarē, kas ļauj tirgus dalībniekiem ne ilgāk kā 6 mēnešus pašiem organizēt un īstenot tirgus pasākumus savā līmenī, lai stabilizētu nozari un saglabātu iekšējā tirgus darbību. Piemēram, viņiem būs atļauts plānot kopīgas veicināšanas darbības, organizēt uzglabāšanu, ko veic privāti uzņēmēji, un kopīgi plānot ražošanu.
• Eiropas Savienības ieguldījuma palielināšana: Eiropas Savienības ieguldījums visos valsts atbalsta programmu pasākumos palielināsies vēl par 10 % un sasniegs 70 %. Iepriekšējais ārkārtas pasākums to jau palielināja no 50 % uz 60 %. Tas nodrošinās finansiālu atbalstu saņēmējiem.
• Avansa maksājumi par destilāciju un uzglabāšanu krīzes situācijā: Komisija ļaus dalībvalstīm nodrošināt tirgus dalībniekiem avansa maksājumus par notiekošām darbībām saistībā ar destilāciju un uzglabāšanu krīzes situācijā. Šie avansa maksājumi var segt līdz 100 % no izmaksām un ļaus dalībvalstīm pilnībā izmantot valsts atbalsta programmu līdzekļus šim gadam.